Gmina Luzino

Luzino – duża wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Luzino, nad rzeką Bolszewką.

Gminę charakteryzuje urozmaicona rzeźba terenu z licznymi nizinami, dolinami, wzniesieniami. Najwyższe wzniesienie znajduje się w Milwinie – 201 m. n. p. m., a najniższy w Zelewie i charakteryzuje się wysokością 35 m. n. p. m.

Prawie połowę powierzchni stanowią lasy sosnowe i bukowe z obszarami objętymi ochroną przyrody, takim jak Robakowski Moczar i Torfowisko w Zielonym Dworze – torfowiska przejściowe, Luziński Moczar – zbiorowiska torfowiskowe i mszarne, Źródła Jadwigi i Stara Łąka – wilgotne łąki z rzadkimi gatunkami roślin bagiennych, Bielawa – wilgotna łąka torfowiska z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin, Wołowe Uroczysko – bór bagienny. W gminie znajdują się liczne pomniki przyrody nieżywionej – głazy narzutowe.

Gmina Szemud

Szemud (do 1954 gmina Wielki Donimierz) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. Wschodnia część gminy znajduje się na obszarze aglomeracji trójmiejskiej. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

W skład gminy wchodzą 23 sołectwa: Będargowo, Bojano, Częstkowo, Dobrzewino, Donimierz, Głazica, Grabowiec, Jeleńska Huta, Kamień, Karczemki, Kieleńska Huta, Kielno, Koleczkowo, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Łebno, Przetoczyno, Rębiska, Szemud, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo

Siedziba gminy to Szemud.

Według danych z 30 czerwca 2019 gminę zamieszkiwało 18 074 osoby.

Gmina jest gminą dwujęzyczną – według danych pochodzących ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2002 roku, 26,3% ludności gminy posługuje się językiem kaszubskim.

Gmina Trąbki Wielkie

Trąbki Wielkie – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

Siedziba gminy to Trąbki Wielkie.

Na południe, w odległości kilkunastu kilometrów od Gdańska, rozciąga się teren Gminy Trąbki Wielkie. Ziemia z długą historią. Prawie wszystkie miejscowości swoje początki datują na XIII – XIV wiek. Były tu wojny z krzyżakami, najazd Szwedów, a na koniec teren przejął obszar Wolnego Miasta Gdańska. Wiele z tutejszych miejsc oddaje jeszcze klimat swojej dawnej historii. Rozległe przestrzenie Gminy tworzy pofalowana równina, która zwłaszcza na zachodzie bogata jest w doliny, wąwozy, odkryte i zalesione wzgórza. Przez Gminę płyną trzy rzeki srebrzą się trzy jeziora, mnóstwo tu stawów, oczek wodnych i strumieni. Lasy bogate w faunę pokrywają jedną trzecią powierzchni Gminy. Terenem chronionym jest rezerwat leśny „Dolina Kłodawy” i trzy obszary NATURA 2000, są aż dwadzieścia trzy pomniki przyrody, drzewa, i głazy. Wśród tego urozmaiconego krajobrazu stoi jeszcze wiele różnych zabytków, ceglanych budynków i buduje się nowe domy. To wszystko sprawia, że teren Gminy rozwija się prężnie i wciąż zaprasza do odwiedzin.

Gmina Pelplin

Pelplin – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

W skład gminy wchodzi 13 sołectw: Bielawki, Gręblin, Janiszewo, Kulice, Lignowy Szlacheckie, Małe Walichnowy, Międzyłęż, Pomyje, Rajkowy, Ropuchy, Rożental, Rudno, Wielki Garc.

Siedzibą gminy jest miasto Pelplin.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 16 600 osób.

Gmina Łęczyce

Łęczyce – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

Siedziba gminy to Łęczyce.

Według danych z 31 grudnia 2019 gminę zamieszkiwały 12 084 osoby.

Miasto Gdańsk

Gdańsk – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

Gdańsk z 466 631 mieszkańcami zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności, a siódme miejsce pod względem powierzchni – 261,96 km². Ośrodek aglomeracji trójmiejskiej, nazywaną też gdańską, wraz z Gdynią i Sopotem tworzą Trójmiasto.

Jest to miasto o ponadtysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był również największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla, w XVI w. był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.

W Gdańsku odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych Amberif.