Gmina Luzino

Luzino – duża wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Luzino, nad rzeką Bolszewką.

Gminę charakteryzuje urozmaicona rzeźba terenu z licznymi nizinami, dolinami, wzniesieniami. Najwyższe wzniesienie znajduje się w Milwinie – 201 m. n. p. m., a najniższy w Zelewie i charakteryzuje się wysokością 35 m. n. p. m.

Prawie połowę powierzchni stanowią lasy sosnowe i bukowe z obszarami objętymi ochroną przyrody, takim jak Robakowski Moczar i Torfowisko w Zielonym Dworze – torfowiska przejściowe, Luziński Moczar – zbiorowiska torfowiskowe i mszarne, Źródła Jadwigi i Stara Łąka – wilgotne łąki z rzadkimi gatunkami roślin bagiennych, Bielawa – wilgotna łąka torfowiska z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin, Wołowe Uroczysko – bór bagienny. W gminie znajdują się liczne pomniki przyrody nieżywionej – głazy narzutowe.

Gmina Szemud

Szemud (do 1954 gmina Wielki Donimierz) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. Wschodnia część gminy znajduje się na obszarze aglomeracji trójmiejskiejW latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

W skład gminy wchodzą 23 sołectwaBędargowoBojanoCzęstkowoDobrzewinoDonimierzGłazicaGrabowiecJeleńska HutaKamieńKarczemkiKieleńska HutaKielnoKoleczkowoKowalewoLeśnoŁebieńska HutaŁebnoPrzetoczynoRębiskaSzemudSzemudzka HutaWarznoZęblewo

Siedziba gminy to Szemud.

Według danych z 30 czerwca 2019 gminę zamieszkiwało 18 074 osoby.

Gmina jest gminą dwujęzyczną – według danych pochodzących ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2002 roku, 26,3% ludności gminy posługuje się językiem kaszubskim.

Gmina Przywidz

Przywidz – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie gdańskimW latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

W skład gminy wchodzi 18 sołectw : PrzywidzBorowinaCzęstocinHuta DolnaJodłownoKierzkowoKozia GóraMarszewska GóraMarszewska KoloniaMichalinMiłowoNowa Wieś PrzywidzkaOlszankaPiekło GórnePomlewoStara HutaSucha HutaTrzepowo

Siedziba gminy to Przywidz.

Według danych z 30 czerwca 2004[2] gminę zamieszkiwało 5061 osób, 31 grudnia 2010 – 5311 osób, w końcu 2011 – 5334 osoby[3], a w końcu 2015 – 5653[4].

Miasto Gdańsk

Gdańsk (kaszub. Gduńskniem. Danzigłac. Gedanum, Dantiscum) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

Gdańsk z 466 631 mieszkańcami zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności, a siódme miejsce pod względem powierzchni – 261,96 km². Ośrodek aglomeracji trójmiejskiej, nazywaną też gdańską, wraz z Gdynią i Sopotem tworzą Trójmiasto.

Jest to miasto o ponadtysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był również największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodówmiastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla[10], w XVI w. był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.

W Gdańsku odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych Amberif.